Menu

Tepelně-izolační vlastnosti

Domy realizované naší technologií sendvičové dřevostavby mají vynikající tepelně izolační vlastnosti. Zkušenosti našich spokojených zákazníků jsou toho důkazem. Není problém v domě udržet vždy příjemnou teplotu, tzn. nejen teplo v chladných částech roku, ale také naopak osvěžující chládek v dobách parného léta.

Určitě zajímavá je pro každého otázka úspory energií. Dům od nás Vám v chladném počasí ušetří velmi podstatnou částku za vytápění oproti tradiční zděné konstrukci. Průměrné roční náklady na energii k vytápění (dům s užitkovou plochou cca 85 – 130 m2) se pohybují v rozmezí 10 – 15 tisíc korun.

Naopak při dodržení určitých postupů Vás námi postavený dům v parném létě ochrání před vysokými tep- lotami. Stačí větrat převážně v ranních, dopoledních a večerních hodinách a spíše na severní stranu. Pokud se ani přes dobrou radu neobejdete bez klimatizace, při provozu budete však stále významně šetřit náklady na její provoz díky skvěle izolovaným stěnám domu od nás. S námi šetříte i pasivně.

Teplotu v domě si můžete předem nastavit a lze ji velmi rychle měnit dle potřeby. Dům může být v době ne- přítomnosti obyvatel pouze temperován a v určitý čas velmi rychle vytopen na požadovanou teplotu (případně klimatizován). Pokud mluvíme o akumulaci tepla, ta se u dobře izolovaného domu stává vlastností negativní. Dříve, když se topilo převážně tuhými palivy bez možnosti regulace, byla tepelná akumulace důležitá. V systému přerušovaného vytápění existoval požadavek, aby si stavba pokud možno uchovala svoji teplotu i v době, kdy obyvatelé nebyli doma a nemohli tedy přikládat do kotle. Ztráty takového domu navíc byly značné a ekonomický dopad tohoto způsobu vytápění je již dobře známý.

Dnes je snaha zabránit tepelným ztrátám reprezentována nejen využitím automatických topných systémů na plyn, elektřinu nebo LTO (lehké topné oleje), čím dál více také ekologickými způsoby vytápění (tepelné čerpadlo, rekuperace..) a v neposlední řadě ovšem i dobrou izolací stěn. Není pak totiž nutné vytápět hmotné zdivo. Jelikož takové v dřevostavbách není, akumulace v našich domech je díky výborným izolačním vlastnostem použitých materiálů prakticky minimální. Také pocitově je vnitřní stěna dřevostavby o poznání přátelštější, více přizpůsobená teplotě uvnitř domu. Teplo domova bez plýtvání!

Konstrukce zateplení obvodových stěn a střešního pláště je zvenčí obvykle řešena fasádním polystyrenem, deskami OSB, izolací z minerální vaty, parozábranou nebo difuzní fólií a sádrokartony nebo ekopanely. Pro investory, pro které je podstatné dokonalé využití ekologických, alternativních a moderních metod vytápění, je dřevostavba vhodný dům pro realizaci tepelného čerpadla, rekuperaci a podobně. Realizaci těchto systémů svěřujeme odborným firmám, investor si také může dodat svou vybranou firmu. Důležité je jen tyto kroky ve fázi přípravy i realizace optimalizovat a sladit.